Kredyt na termomodernizację


Kredyt na termomodernizację
Koszty budowy, czy też modernizacji domu, by stał się on energooszczędny są duże. Jednak korzyści płynące z takich inwestycji są duże. Przede wszystkim termomodernizacją budynku wpływa na obniżenie comiesięcznych rachunków za energię nawet do 80%. W przypadku, gdy środki na termomodernizację budynku pozyskujemy z kredytu, możemy liczyć na umorzenie 25% kwoty kredytu.

O umorzenie takiej kwoty kredytu zaciągniętego na termomodernizację mogą ubiegać się osoby fizyczne, będące właścicielami domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, a także spółki prawa handlowego.

Środki uzyskane z zaciągnięcia kredytu termomodernizacyjnego, mogą być przeznaczone na ulepszenia prowadzące do zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody, czyli ocieplenie ścian budynku, wymianę okien, modernizację instalacji grzewczych i ciepłej wody, a także na zamianę konwencjonalnych źródeł ciepła na źródła niekonwencjonalne, czyli np. na kolektory słoneczne lub elektrownie wiatrowe.

Każdy kto chce ubiegać się o kredyt z premią termomodernizacyjną, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim inwestycja musi być finansowana do 80% z kredytu udzielanego przez akredytowany bank, natomiast z własnych środków kredytobiorca zobowiązany jest sfinansować co najmniej 20% wartości inwestycji. Wymagane jest także sporządzenie i przedstawienie w banku audytu energetycznego, który powinien gwarantować, że spłata rat kredytu będzie możliwa z oszczędności uzyskanych z obniżenia kosztów energii uzyskanych w wyniku termomodernizacji. Okres spłaty takiego kredytu pomniejszonego o premię termomodernizacyjną nie może być dłuższy niż 10 lat.

Realizacją inwestycji musi przebiegać godnie z projektem budowlanym i zakończyć się w wyznaczonym w umowie kredytowej terminie.

Czas oczekiwania na przyznanie kredytu termomodernizacyjnego jest dłuższy niż w przypadku zwykłego kredytu. Związane jest to przede wszystkim z koniecznością wykonania audytu energetycznego, wykonania projektu budowlanego, a także weryfikacją wniosku kredytowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyznaje premie termomodernizacyjne.

Powiązane artykuły